אל-מלכיה

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
כפרמלכיה.JPG

   678 מ'

תקציר

מלכיה היא משפחת כהונה מבית ראשון ושני שכנראה היגרו לגליל, כמו רבות ממשפחות הכהונה, והגיעו לאזור זה.

הכפר הערבי מלכיה שלט על הדרך לרכס נפתלי והיווה נקודה שבה פלישה מלבנון הייתה יכולה לרדת בקלות לצומת כ"ח ולנתק את אצבע הגליל ולכן יגאל אלון החליט לכבוש את המקום.

כח מחטיבת יפתח יצא ב13.5.48 מפילון לראש פינה, העפיל ברגל בנחל דישון, טעה בדרך והתגלה ולכן החליט להשאר במקום, רק למחרת הם ניסו לכבוש את הכפר אך הכפר כבר היה מוכן והכח היה עייף מהרביצה בשמש כל היום ולכן נאלץ לסגת עם 120 פצועים ו-24 הרוגים הי"ד. כח של גנדי התמקם בגבעה עם אלה אטלנטית שלימים תקרא על שמו http://amudanan.co.il/#!wiki=P619242.

ב28.5 בוצעה תחבולה בסיכון גבוה: טור משוריין עם חיילי יפתח עלה למנרה ונכנס ללבנון לכיוון מיס אל ג'בל ולאורך גדר המערכת, ואז הגיח עם אורות מלאים מצפון מערב למלכיה. במקביל הכפר הותקף בידי כח קטן של יפתח, הכפר הזעיק תגבורת לבנונית שחוסלה בידי השיירה המזויפת שלנו, אך כשהשיירה המזויפת הגיעה לכפר התושבים חשבו שזו שיירת התגבורת והיישוב נכבש בקלות.

ב1.6 םלוגה א' של גדוד 11 מחטיבת עודד החליף את כח יפתח, אך ב5.6 כח צבא לבנון כבש מהם את המקום, תוך הרג 9 לוחמים הי"ד.

פעם שלישית וסופית הוא נכבש בהתקפת פתע מדרום, מכיוון סאסא, כחלק ממבצע חירם בידי חטיבה 7, בעוד כוחות האויב מוכנים לבואנו ממזרח. כיום במקום שרידי מבנים רבים ובורות מים מהכפר הנטוש.

הרחבהסיווג: אתר קרבות
נגישות:
מקור:חיים גלעדי, עמית הורן, Marikriber
תאריך עדכון: 5/3/2014 08:10:51

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים