בית הכנסת של נערן

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
IMG 1109.JPG

   -132 מ'

תקציר

בית כנסת ביזנטי - מאה שישית לספירה - עם פסיפס מפואר שהתגלה במקרה לאחר שפגז תורכי שנחת במקום בספטמבר 1918 ושכוון כנגד הבריטים גילה פסיפס של אריה.

"נערה" מוזכרת בגבול אפרים (יהושע טו7) ו"נערן" כעיר בנחלת אפרים (דה"א ז28).

ההגעה למקום ברכב על כביש הגישה ליריחו - לאחר מטע הבננות לפנות שמאלה, אם מפספסים השוטרים הפלשתיניים יאירו לכם פנים (ברצינות ומניסיון) וישמחו ללוות אתכם חזרה ליישוב מבואות יריחו (אל תגלו שאתם בדרך לבית הכנסת, הם לא מרשים).

הכניסה לבית הכנסת ליד פארק המים החדש שנבנה לפני כחצי שנה.

בכניסה יש להרים את שער הברזל ולאחר הביקור להשיב אותו למקומו.

לאחרונה ערבים מהאיזור החלו לנפץ חלקים מהפסיפס וחבל מאד על כך.

מומלץ לבוא בקבוצה ואין צורך בנשק, ואולי אפילו עדיף לא להביא נשק ארוך כי זה שטח A ואתם מאתיים מטר ממחסום של הרשות.

נא להיזהר גם עוברים ליד בסיס צבאי.

יש כניסה באבטחת צה"ל כמעט כל חודש. נא להתקשר ל ערנא ליותר פרטים 0528699300 יש לה גם אתר www.jewishjericho.org.il עידכון ינואר 2022: השער שבשנים הקודמות הייה פתוח, עכשיו סגור. הכניסה עכשיו רק בתאום מראש

הרחבה

באתר ישנו פסיפס גדול (מעט גדול יותר מהנמצא בבית הכנסת שלום על ישראל) הכולל גלגל המזלות ועוד וגם אבן שהייתה כנראה בסיס לתיבה - שבתוכה היה ספר תורה. הפסיפס באולם התווך היה מורכב מארבע משטחים.לפני הכניסה היו קבועות שתי צביות לפני שיחים. השטח הבא כלל צורות גיאומטריות שונות וכן חיות, ציפורים ודגמים מעולם הצומח - בין השאר נכללו בו: ארנבת, שועל העומד בין השיחים ופסיון עומד על ענף עץ, סרטן, אריה, טווס, ברווז, תרנגול, אשכולות ענבים, ענפי תמר וסל פירות - הכול בעיצוב נאה ובגוונים רבים. "גלגל מזלות" ובמרכזו דמות אישה הנוהגת במרכבת השמים הרתומה לארבעה סוסים. תמונה המייצגת את דמות השמש. מסביב חודשי השנה עם כיתוב בעברית. בפינות רשומות תקופות השנה: תשרי, טבת (בכתיב מלא:טיבית) ניסן ותמוז. כתובת ארמית שתרגומה:"זכורה לטוב, חליפה ברת רבי ספרה, שנדבה לזה המקום הקדוש, אמן. המסגרת העליונה היא החשובה ביותר - בקצה הריצפה מופיעות שתי מנורות שבעת הקנים ששני מנורות זכוכית תלויות מעבר כל אחת מהן וכתובות ארמיות המזכירות את שמות המנדבים קבועות מעליהן. בתווך, בין המנורות, מצוי ציור ארון קודש. מתחת למנורות ולארון מצויים שני אריות ובינהם דמות אדם מתפלל שלידו כתובת:"דניאל שלום" - כנראה ניסיון לספר את הסיפור המקראי של דניאל הנביא על תפילתו לאחר שהושלך לגוב האריות. גם כאן מצויות כתובות המזכירות את הנדבנים. (צבי אילן) עדות אישית: השתתפתי בגילוי הרצפה בשנת 1970 באימון חורף של גדוד 13 במרפאה והחובשים קבלו פקודה לחפור בור. עם חפירת הקרדום הראשונה נתגלו שיברי פסיפס. החפירה הופסקה ומישהו הודיעה לאגף העתיקות דאז למר פסח בר אדון {אולי המג"ד} זה היה אמיר דרורי ז"ל לימים ראש אגף העתיקות.

גם המסעדן דהיום ישראל אהרוני היה שם הוא היה חובש גדודי. בברכה מליק מנחם

סיווג: בית כנסת עתיק
נגישות:
מקור:עמית הורן, מבית אל שכמה, Urijjj, שלומי רחמני, ליאו, משה איגוד, Galya
תאריך עדכון: 1/22/2022 13:10:56

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים