בית הכנסת העתיק של יריחו - שלום על ישראל

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
2015.06.02-130105.562.android.jpg

   -223 מ'

תקציר

בית כנסת יהודי שנתגלה במקום במהלך עבודות של אחד הפלחים שביקש לחרוש את הקרקע וחשף מפסיפס, בעקבות הגילוי נחפר האתר ב1936 בידי אגף העתיקות הבריטי. שחשף במקום פסיפס מרהיב הבנוי משלושה חלקים, המבוא ובו כתובת ארוכה המזכירה נוסח תפילה, פסיפס מרכזי ובו במרכזו סמל עגול ובו כתובת שלום על ישראל ואיור של ארבעת המינים ועוד, ומעליו איור של ארון קודש. אך שום ציורים של חיות או אדם בניגוד לבית הכנסת מאותה התקופה הסמוך אליו שבנערן.

לגבי תיאורך בית הכנסת, הרי שחלק מן החוקרים מבקשים לתארך את בית הכנסת לתקופה הביזנטית כמו בית הכנסת השכן בנערן, אולם חוקרים רבים מתארכים את בית הכנסת לראשית התקופה המוסלמית הקדומה (המאה ה-8 לספירה) ויש לכך תימוכין רבים, בעיקר ניתן להתרשם מהשוני בין שני בתי הכנסת ומנהגיו, כמו גם לעובדה שבעוד שבתקופה הביזנטית היה הישוב נערן יהודי ואילו ביריחו לא היה יישוב יהודי (חז"ל אף מספרים כי הם היו עוינים זה לזה) אך בתקופה המוסלמית הקדומה, הגרו לעיר יהודים מחייבר שאף עסקו בהמשך בבניית הארמון ההומאי הסמוך, ועל כן סברת המחקר כיון היא כי בית הכנסת נבנה רק בתקופה המוסלמית המוקדמת.

ניתן לזהות את המקום מרחוק – בית בהיר עם מיכלי מים שחורים על הגג וגג משופע בצבע לבן, הניצב בודד במרחק חצי קילומטר מצפון מזרח לתל יריחו. בכניסה לרחבת החניה מחסום של המשטרה הפלשתינית, שלא שואלים הרבה שאלות, ובכניסה יש כוח של המשטרה (כומתות ירוקות, שחורות וכומתות כמו של חטיבת כפיר) השומר על המקום 24 שעות ביממה מתוקף הסכמי אוסלו. בית הכנסת נעול, אך רוב שעות היום נמצא בכניסה ערבי מבוגר בשם עָלִי המחזיק כבר כמעט 20 שנה את המפתחות - (המנעולים הוחלפו וכיום הם נמצאים רק אצל צהל ואצל ארנה קובוס מבית חגלה) ושומר בקנאות (ובאהדה ליהודים) על המקום. מי שרוצה ומעיז להגיע, מוזמן לקבל עוד פרטים אצלי.

הדרך המסומנת במפה איננה ממשיכה מזרחה מבית הכנסת ככביש, אלא כדרך עפר גרועה - רק לרכבים גבוהים.

הקהילה ביריחו חרבה בעקבות רעידת האדמה ב749 לספירה, ונסיונות לחדשה לאחר 67 נתקלו בהתנגדות של צה"ל.

הרחבה

יש כניסה באבטחת צה"ל כמעט כל שבוע. נא להתקשר ל ערנא ליותר פרטים 0528699300 יש לה גם אתר www.jewishjericho.org.il

סיווג: בית כנסת עתיק
נגישות:
מקור:עמית הורן, שילה אחירםם, שלומי רחמני, יעקב לובר, Yoni G
תאריך עדכון: 12/12/2021 18:31:01

קישורים חיצוניים

https://www.jewishjericho.org.il/hebrew/places/Shalom_Al_Israel.html 2015.06.02-130145.732.android.jpgכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים