עין מבּוּעָ - עין פָוּוָאר תובב"א

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
1066815-5.jpg

   103 מ'

תקציר

בריכת מים גדולה (5X5) המתרוקנת ומתמלאת חליפות עד לעומק של כמעט מטר וחצי בעונה הטובה.

האגדה מדברת על שני שדים שרבים ביניהם וכאשר ידו של הטוב על העליונה יש מים, וכאשר ידו של הרע - אין. בפועל העלייה והירידה של המים זו תופעה קרסטית של מבנה של סיפון (כמו בכיור).

מבנה הבטון העגול שעליה עם קורות הברזל שייך למתקן שאיבה שהיה במקום בתקופה הבריטית.

מהירות כניסת ויציאת המים ואורך המחזורים תלוי בעונה ובכמויות הגשמים באותה שנה, אך בדרך כלל כל מחזור לוקח כעשרים דקות עד חצי שעה.

מהפינה הדרום מזרחית של הבריכה יש נקבה המוליכה את מי המעיין אל יריחו, אמת מים הפעילה כיום עד לשדות של מחנה הפליטים עקבת ג'בר.

המבנה שמדרום והמבנה שממערב היו מסעדה שהייתה פעילה עד לפני שנים ספורות.

ניתן להגיע למקום ללא נשק ועם כל רכב, אך אין להתקדם מנקודה זו מזרחה למעט בקבוצה גדולה, או בקבוצה קטנה ועם נשק, היו מספר מקרי רצח על רקע לאומני במורד הואדי.

המקום מנוהל ומאובטח על ידי רשות הטבע והגנים (ולכן מאז יולי 2018 יש רשת שמונעת כניסה לעומק הבריכה העגולה והיא רדודה, אך יש במקום שירותים ציבוריים וקיוסק למכירת בגדי ים, מגבות וארטיקים. יש שער המונע התקרבות רכבים עד למעין. הכניסה בחינם.


מאמצע 2019 הכניסה לנחל סגורה בעקבות זיהום מים. מקור הזיהום במתקן טיהור שפכים של אל-בירה שמזרים שפכים לנחל מכמש ומשם לנחל פרת. המתקן נבנה מתרומות גרמניות אך בנייתו לא הסתיימה לאחר שכספי התרומות נגמרו (או נעלמו לפי גרסה אחרת). נכון ליב באב תשפ עדיין סגור ההליכה אבל הבריכות פתוחות

הרחבהסיווג: מעין
נגישות:
מקור:יען, לאון ש, עמית הורן, Vaizel, איתן צדוק, Yaakov03, Sgill, SagazoRA, Hyrcanus, יואב אוקנין, יצחק גיטלמן, כ.מיכאל, שלום אלקובי, גבריאל סרמונטה, Alik36, אליברקו, יאיר גלסר, Urivoly, יואב גבירצמן, תומר1991, גולניסט, חמידלwarning.pngייצוג המחרוזת יען, לאון ש, עמית הורן, Vaizel, איתן צדוק, <span class="smwwarning">[…]</span> ly, יואב גבירצמן, תומר1991, גולניסט, חמידל ארוך מדי.
תאריך עדכון: 8/2/2020 13:31:31

קישורים חיצוניים

http://www.hamaayanot.co.il/home/index.php?page SG-Mabua-waterfall.JPG2013-08-16 14.04.20.jpg2017.01.09-153303.646.android.jpgכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים