מיצד עתרת

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
DSC00765.JPG

   76 מ'

תקציר

מבצר צלבני שנבנה במהלך 1178 בידי הטמפלרים למטרת הגנה על המעבר של הירדן בנקודה זו. צלח א-דין דרש שלא יבנו את המבצר ואף הסכים לשלם כסף רב כדי שלא יבנו אותו, אך הטמפלרים חנכו אותו באוקטובר 1178.

צלח א-דין כעס, צר על המצודה וכבש את המבצר באוגוסט 1179 בעזרת חיל החפרים שלו. על פי הסיפור אלף האבירים הטמפלרים ואיתם הכפריים שהיו במקום הוצאו להורג וראשם נערף.

בניית המבצר הציתה את המלחמה בין המוסלמים לממלכת ירושלים הצלבנית עד למפלה המאוחרת בקרני חיטין בקיץ 1187.

הסדק בחומה הצפונית מצביע על תזוזת בקע ים המלח (בעבר ״השבר הסורי אפריקני״) ברעידת ענק (מגניטודהּ>7.4) ב20 במאי 1202 וברעידה בינונית (~6.5) ב30 אוקטובר 1759. פתיחת הסדק נובעת מכיוון החומה, באלכסון להעתק. החומה הדרומית, הניצבת לכיוון ההעתק (צ׳-ד׳), אינה מראה סידוק, אלא עיקול והסטה בשיעור של 2.15 מ׳, בהתאם לגודל שתי הרעידות שנוצרו מאירועי ההסטה הנזכרים. קירות עתיקים יותר (מהתקופה ההלניזטית ומתקופץת הברזל)מראים הסטות בשיעור ניכר יותר.

החרסים במקום מעידים על יישוב גם בתקופת הברונזה הקדומה והרומית בגלל מעבר הירדן הנוח.


במקום זה, הירדן יוצא מקטעו המתון ומתחיל להתחפר באופן חד לכיוון הכנרת. מסכר הבטון שמדרום למצודה, מתחיל הירדן ההררי.

עומק המים במקום כמטר וחצי והמקום אהוב מאד על מתרחצים, אך מאחר וזו נקודת הסיום של הקייקים על הירדן, המקום די המוני באמצע היום. אף ששלט באתר טוען כי אסור ללון במקום, המקום ידוע כמומלץ ללינה ויש בו פחי זבל.

ניתן לרדת אל המים עם כל רכב וכן להמשיך דרומה על קו המים בדרך שאינה מסומנת במפה עד למאגר המים שמדרום ומשם להתחבר לדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום.

הרחבה



סיווג: מצודה
נגישות:
מקור:פיק הדיה, סנפיר, גליט, עמית הורן, שירין ב.י, Dtichon, Akochan, אלי עמית1, Danipc, עגנון, גלירן, MMS
תאריך עדכון: 10/6/2016 18:11:54

קישורים חיצוניים





כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים