בית הקשתות

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
DSC06324.JPG

   256 מ'

תקציר

עדכון2/2/2018, המעיין ריק, אין מים. בית הקשתות הינו חלק ממערכת מים רומית,מתקן המים כאן הינו אולם קטן, הנשען על חמש קשתות המבנה מתוארך למאה השלישית לספירה. מקור המים של בית הקשתות הינו באר המים המופיע מעט בסמוך במפה, באר זו חפורה לתוך מי התהום ובקרקעיתה נביעה, סמוך לחלקו התחתון של הבאר פתוחה בדופן הבאר הפנימית נקבה היורדת מתחת לאדמה במורד הערוץ עד לבית הקשתות שם נאגרים המים. לא ברור מה היה תפקידו של המבנה במערכת המים, הם מדובר במתקן אגירה? או מתקן השקייה? או מתקן לחלוקת מים.?(ככל הנראה בית מרחץ)

יש הטוענים גם כי יכול ומדובר במבנה פולחן הקשור למים. לקראת אמצע החורף ובמיוחד בשנים גשומות, המים יוצאים מן המבנה וממשיכים לזרום בפלג יפה במורד הוואדי עד שנספגים בקרקע, המבנה עצמו מחזיק מים עד סוף האביב, בקיץ המים הופכים לשולית מעופשת עד שיבשים לחלוטין.  לצערי המקום מוזנח והמבנה מתחיל להינזק ולהתפרק ויש צורך בעבודות שימור דחופה.הרחבה

27/5/19,בשבע בבוקר הגיעו המינהל עם שופל וצוות פועלים והחלו לשאוב את המים וסתמו את הנביעה בטענה שהמבנה בסכנת קריסה. מעכשיו והלאה המעיין יהיה ריק ממים!

סיווג: מעין
נגישות: רכב שטח
מקור:אלון גרנות, עמית הורן, Dtichon, יונעי, פואמה, אביתר שמואל, Marikriber, Shayzr12, מאיר רוטר, אייל ורד, שלמה אסף, רועי התשואל, סתיו כהן, ביתן אור, עינת רוטנברג, Bu688, נוה נוה, היסטוריה על המפה, Liatmatas, Yairzarka, Dlapidoth, דניאל מאירי1, Roeef, Beralebam, ליבת231, מעיינות בארץ, Huckekhhbni, אסף212, מתנאל96, אסףשלם, האייל הנודד, אלי עיון, יואב גבירצמן, Boris Tolstov, יוני אפלבאום, Danieltzukerwarning.pngייצוג המחרוזת אלון גרנות, עמית הורן, Dtichon, יונעי, פוא <span class="smwwarning">[…]</span> Boris Tolstov, יוני אפלבאום, Danieltzuker ארוך מדי.
תאריך עדכון: 10/25/2019 08:03:56

קישורים חיצוניים

DSC06336.JPGDSC08245 (Large).JPGכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים