מצפור גבעת גורני ע"ש איתמר איליה ז"ל

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ינואר 2011 416.jpg

   396 מ'

תקציר

גיאולוגיה- הגבעה היא אחד "מכפתורי" הסלע הקירטוני מתקופת הסנון (פרט מנוחה בחבורת הר הצופים) המזדקרים ברמת מדבר יהודה. אלו הם הרי משאר שנותרו לאחר הסחיפה של שכבות הקירטון והצור. הגבעה צופה על נחל צאלים ממוקמת בתחילתו של העתק גרני.תצפית מרהיבה

מצפה איתמר איליה ואסון השייטת- בשנת 2001 הוקמו על הגבעה אנדרטה ולוחות תצפית לזכרו של לוחם השייטת איתמר איליה ז"ל. איתמר שהתגורר בערד ונהג לטייל באזור לבדו ובמסגרת חוגי הסיירות נהרג בליל 5.9.97 באסון השייטת באנצריה שבלבנון.

באותו לילה יצא כוח בן 16 לוחמים של הקומנדו הימי, למבצע. תוך כדי תנועה באזור עיירת החוף אנצרייה, נתקל הכוח במארב מטענים שבו נהרגו-11 ונפצעו- 4, הקשר שהיה בין הפצועים השיב בירי והזעיק את כוח החילוץ.

מהיריות שנורו לעבר כוח החילוץ נהרג גם הרופא שנילווה למחלצים. כוח החילוץ פינה את ההרוגים והפצועים, איתמר איליה שסחב על גבו את חומר הנפץ הוכרז כנעדר. לאחר כ-10 חודשים כח של יחידת אגוז נתקל במחבלי חיזבאללה בלבנון והרגם, ומשזוהתה פעילות חריגה של אנשי הארגון המנסים להגיע לגופות חבריהם, הוחלט לקחת את גופות המחבלים לארץ. במהרה התברר שאחד המחבלים ההרוגים הוא בנו של מזכ"ל הארגון, השייח נסראללה. גופתו שימשה כקלף מיקוח בעסקת החליפין שנערכה ביוני 98 ובסופה הוחזרו גופתו של איתמר יחד עם חלקי גופותיהם של רז טבי וגיא גולן זיכרונם לברכה.

מאז הקמתה האנדרטה נופלת קורבן למעשי ואנדליזם על רקע לאומני וגניבת מתכת. כך באוגוסט 2003 האנדרטה הושחתה ושופצה מאוחר יותר על ידי המשפחה.

ובדצמבר 2009 נראה אחד מלוחות התצפית כשהוא עקור ממקומו. נכון לינואר 2011 התצפית מושקעת ויפהיפיה!! נגישות מלאה לנכים.

הרחבהסיווג: תצפית
נגישות: הכל
מקור:נעם עציוני, ערן אהרון, יגאל המתגלגל, Nisoomi, סוסמעץ, שלום אלקובי
תאריך עדכון: 12/20/2017 06:37:49

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים