איתנים עלית

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

   762 מ'

תקציר

בית חולים פסיכיאטרי סמוך לירושלים באזור המועצה האזורית מטה יהודה. במקום 4 מחלקות:א-סגורה ב-פתוחה ג-מחלקה לחולים כרוניים ד-מחלקת המשך לאוטיסטים.

בתקופת המנדט הבריטי הוקם במקום בית ספר חקלאי בשם דיר עמאר לילדים ערבים שהוריהם נהרגו במאורעות תרצ"ו-תרצ"ט מקרבות החמולות נששיבי וחוסייני, והמקום ננטש ב-1948. כשנכנסו הלוחמים למקום מסר להם הערבי שנותר במקום חֶרב יפהפיה ומעוטרת שעליה חרוטות המילים "לחאג' אמין אל חוסייני, בהוקרה מאדולף היטלר" (!!!), אך כיום לא ברור מי בזז את החרב לעצמו. ב-1950 הוסב המקום לבית חולים לחולי שחפת, ומ-1952 הוא משמש כבית חולים לחולי נפש.

הרחבה

שלושה חודשים לאחר ההתרסקות, כאשר הכפר אל-עומור כבר לא היה קיים, והאזור נכבש על ידי חטיבת הראל, הגיעה למקום משלחת אנשי הפלמ"ח בראשות איסר חלמיש, קצין הסיירים של הגדוד השישי בחטיבה (ומפקדו של יהודה זיו), ושרגא ינובסקי מחיל האוויר. למשלחת הצטרף גם בנימין שיינבויים, אביו של יריב שיינבויים, אחד הטייסים שנהרגו. הם תרו אחר מידע שיסייע להם להתחקות אחר גורל הטייסים. המשלחת הגיעה תחילה לבית הספר החקלאי ששכן באיתנים, כיום בית חולים, שם שבתה את מנהל בית החולים, אחמד חלאדי, האחרון שנשאר במקום. חלמיש הבטיח לחלאדי שהוא ישוחרר בתמורה למידע על גורל הטייסים.

חלאדי הפנה אותם למשפחת אל-עליאן, שכבר שהתה באבו גוש. לפני שחרורו עוד הספיק חלאדי להעניק לחלמיש מתנה לחיזוק העסקה. "הוא ניגש לאסם שבבית הספר ושלף רובה, זה היה הרובה שחאג' אמין אל חוסייני קיבל מהיטלר", מספר זיו. הרובה, שעליו צלב קרס, שוכן היום במוזיאון צה"ל בתל אביב. חברי המשלחת איתרו את בני המשפחה ובעזרתם את הגופות שהובאו לבסוף לקבר אחים בבית העלמין הצבאי שבקרית ענבים.

סיווג: בית חולים
נגישות:
מקור:יואב רופא, עמית הורן, צוות08, ליאו, Offerd
תאריך עדכון: 3/20/2020 09:02:26

קישורים חיצוניים

http://www.haaretz.co.il/news/education/1.1721057

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים