גבעה 69

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ראש השנה 2010 007 (Large) (Large).jpg

   69 מ'

תקציר

נקודה אסטרטגית בקרבות מלחמת העצמאות. על ראש הגבעה שלושה מגדלי מים גדולים שנבנו על ידי הבריטים על מנת לספק מים למחנות שלהם: חסה, ג'וליס ובית דרס. המגדלים משומרים כעת ע"י הקק"ל והמועצה לשימור אתרים. בתאריך 9.6.48 נפלו פה 20 מלוחמי גבעתי בקרב מול הצבא המצרי הפולש.

הרחבה

כיבוש הגבעה שחלשה על צומת הדרכים בו התקדם הצבא המצרי במלחמת השחרור היתה חשובה למצרים שנעצרו בגשר עד הלום וכבשו את ניצנים ביוני 1948. בליל ב' סיוון תש"ח 9.6.48 פלוגה ב' של גדוד 51 של גבעתי התבצרה בגבעה, למחרת בבוקר המצרים כבשו אותה מידי לוחמי גבעתי לאחר כיתור הגבעה והפגזתה קשות, אך לוחמי גבעתי כבשוה בחזרה ואיבדו במקום 20 מלוחמיהם הקרבות, אך עם רדת הערב נאלצו לסגת ולהותיר את הגבעה בידי המצרים עם פרוץ ההפוגה השניה. בהמשך המלחמה, עם התקדמות כוחותינו באזור, לוחמי גבעתי הסיגו את המצרים מהמשלט ומיתר משלטי האזור לעזה.

החורשה מתחוזקת על ידי קק"ל ששמה במקום גם שולחנות פיקניק ונטעה את היער במקום ב1971. במקום אנדרטה לזכר ההרוגים.

ניתן להגיע עם כל רכב מהצד הצפוני ולטפס מצפון או ממזרח, בהתאם לגובה הרכב. עדכון: ישנו מתקן במקום שהשתלט על הכניסה הראשית ליער. בצומת ה-T בה היינו רגילים לפנות ימינה ליער, ישנו מחסום ושומר, ניתן להמשיך ישר במקום עד תום השביל ולפנות ימינה במעקף לתוך היער ולהגיע ישר למגדלי המים המוכרים. ישנו מסלול רשום למשתמשי נווטי ה WAZE. לתאור הקרבות באזור, קרב השיירה וקרב ניצנים ראה ספרו של אורי מילשטיין "הופקרו למוות" בהוצאת שרידות.

סיווג: אתר קרבות
נגישות: הכל
מקור:נעם עציוני, שירין ב.י, Uzik, עמית הורן, Chaimtr, יובל48, Elians, היסטוריה על המפה, Ilafer, Marikriber, Drl021275, אלישע 23, יובל גושן, Shapoosh, רהב טרקטורון, Alik36
תאריך עדכון: 3/16/2016 13:51:42

קישורים חיצוניים

מועצה כחול.JPGכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים