באר השלום

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
בארשלום.JPG

   70 מ'

תקציר

הבאר ממוקמת בצידי רחוב שדרות ירושלים, שהינו קטע על דרך שהיתה פרושה לארכה של ארץ-ישראל. הבאר שרתה את בני-האדם והבהמות שהתלוו אליהם בשירות סוחר, במסעות צבא וכן בהליכה מיעד אחד למשנהו. מסביב לבאר חנו האנשים שהגיעו ממקומות שונים והחליפו חוויות ומידע. וכך נוסף לחניה מסביב לבאר מימד של אירוע תקשורתי וחברתי. המבנה בנוי אבני גזית שוות גודל, ומקורה בכיפה המקנה למבנה צביון ייחודי. הנדבך העליון של המבנה מעוטר בכרכוב המעוצב בדגם "שחמט". משני צידי הכניסה למבנה יש זוג עמודים נמוכים המכונים בשם "ספסלים". מקובל ליחס את השימוש בפריטים הארכיטקטוניים הללו לבניה בתקופה הממלוכית במאות י"ג-ט"ז.


שני פריטים עיקריים מעידים על השימוש של המבנה -

א. פי הבאר - עשוי חולית שיש הקבועה בריצפה. המים הועלו מהבאר בדלי הקשור לחבל. בדופן החוליה נראים היטב החריצים שנוצרו כתוצאה מחיכוך החבל בעת העלאת המים.

ב. השקתות - את המים ששאבו שפכו לשקתות הנמצאות בדופן הפנימית מתחת לפתחי החלונות. לצורך שתית מים הכניסו הבהמות את ראשן דרך הפתחים וכך הגיעו אל המים שבשוקת. התקנת השקתות מבית למבנה הבטיחה את ניקיון המים והמבנה.

הערבים קראו לבאר בשם "ביר זיבאק" שפרושו "באר הכספית". לפי המסרת הערבית פה תהיה מלחמה באחרית הימים בין כוחות יהושוע בן נון לכוחות הדאג'אל (כוחות השטן, האנטיכריסטוס)

הרחבה

במקורות מסופר על ר' עקיבע שהלך בדרך וראה בבאר שבלוד איך המים שוחקים אבנים וכך למד על עצמו שדברי תורה שנמשלו למים יכולים להמיס את ליבו והחל ללמוד תורה. אולי זו הבאר, שעל אם הדרך הראשית בלוד? לפי מסורת מוסלמית הנזכרת לראשונה במאה 10, באחרית הימים "ישחט ישו את הדג'אל בשערי לוד" כנראה בהשפעת סנט ג'ורג' קוטל הדרקון. דג'אל הוא סמל הרשע המוחלט באיסלאם. פירוש השם דג'אל בערבית הוא "המתחזה", נביא או משיח השקר. המסורות המוסלמיות מציירות אותו באופנים שונים. יש הטוענים שהוא יהיה אדם רגיל, רק עיוור בעינו האחת. אחרים רואים בו ענק, שראשו מעל לעננים וכפות רגליו טמונות בעומקי האוקיינוסים. ולא חסרים גם תיאורי זוועות של מפלצות. מכל מקום, דג'אל (במקומות הוא מתואר כ"מלך היהודים") ישלוט בעולם רק ארבעים יום, עד שיובס על-ידי שליחו האמיתי של אללה, וייעלם כפי שבא יחד עם כל נאמניו, שיושמדו. רק המוסלמים ייוותרו בחיים. דג'אל ינוצח ע"י כוחם המשותף של ישו והמהדי. הופעתו הקרובה, לטענת רבים מאוד, של דג'אל בעולמנו - שתוליך לקרב יום-הדין, מלחמת גוג ומגוג, ארמגדון בין המוסלמים לבין נאמניו הרבים של "מלך היהודים" - היא עניין המטריד מאוד את מנוחתם של עשרות, אם לא מאות מיליוני מוסלמים ברחבי העולם.

סיווג: באר
נגישות:
מקור:Menyroth, נחמה ל, Marikriber, ליאו
תאריך עדכון: 11/22/2017 13:30:07

קישורים חיצוניים

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4322107,00.html

https://he.wikipedia.org/wiki/%D7%9E%D7%94%D7%93%D7%99

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים