פינת יוסף קפלן

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
יוסף קפלן.jpg

   72 מ'

תקציר

פינה לזכרו של יוסף קפלן

תאריך לידה: 01/01/1913 תאריך פטירה: 11/09/1942

מראשי המחתרת היהודית וממייסדי "הארגון היהודי הלוחם" בוארשה. יוסף נולד בעיר קאליש שבפולין המערבית למשפחה ענייה ששררה בה אווירה חרדית מחמירה. הוא למד ב"חדר" בישיבה. בגיל מאוחר נכנס לגימנסיה העברית בעיר, אולם הוכרח להפסיק את לימודיו עקב מצבה הקשה של המשפחה. בנערותו נמשך להשכלה ולתרבות חילונית והצטרף לתנועת "השומר הצעיר" בעירו בהיותו בן 13.

במחצית השנייה של שנות השלושים נמנה עם מנהיגי תנועתו בפולין וחבר ההנהגה הראשית בוארשה. הוא ארגן סמינרים, מחנות קיץ וקיבוצי הכשרה. פעמים מספר עמד על סף עליה לארץ אך תמיד התעכב בגלל משימות התנועה שלקח על עצמו. בימים הראשונים למלחמה בתחילת ספטמבר 1939, פנה קפלן עם זרם היוצאים מזרחה והופקד על תחנת מעבר הגבול הבלתי-ליגאלית בלידה, שדרכה עברו פליטים שנמלטו מפולין לליטא העצמאית.

בתחילת 1940 חזר מוילנה שסופחה לליטא, לשטחי פולין הכבושים בידי הגרמנים, כדי לרכז את "השומר הצעיר" במחתרת. מעת בואו לוארשה הכבושה הקדיש עצמו כליל לפעילות עניפה במחתרת, עסק בהוצאת עיתונות-המחתרת וייצג את תנועתו מול מוסדות הגטו ובמסגרות כלליות במחתרת היהודית. מכיוון שעבד זמן מה ב"ג'וינט", הצליח לקיים קשרים עם מוסדות יהודיים ועם קינים מרוחקים ולהביא להם עזרה חומרית, עצה ועידוד.

יוסף קפלן שהפך ממש לאב התנועה, לא ידע פחד בנסיעותיו שנערכו בזמן הרדיפות הגדולות, על אף שמראהו היה שמי מובהק. הוא ידע להיחלץ מכל סכנה בכוח בהירות מחשבתו, זריזותו וגמישותו.

מאביב 1942 עסק יוסף קפלן בהקמת גוף לוחם יהודי אנטי נאצי והיה פעיל בגוש האנטי-פאשיסטי בוארשה וביולי 1942 היה ממייסדי "הארגון היהודי הלוחם" בעיר. בימי ההשמדה עסק ב"ייצור" תעודות עבודה גרמניות בשביל פעילי ההגנה היהודית.

ב-3 בספטמבר 1942, בעיצומו של הגירוש הגדול מוארשה, נתפס קפלן בידי הנאצים. הוא הוחזק זמן מה בכלא "פאביאק" כשחבריו מנסים לשחררו ללא הצלחה. זמן מה לאחר שנתפס נרצח בידי הנאצים.

מותו של יוסף, אף שאירע בעצם ימי הגרוש, עורר התרגשות רבה בגטו. ימים מספר לפני מותו שלח יוסף את מכתבו האחרון לחבריו ובו נאמר: "אל תאמינו לגרמנים, כל הבטחותיהם אינן אלא תחבולות שטן…. אם נגזר עלינו למות, נמות בכבוד. התנגדו בכוח ובכל מקום לגרמנים. ארגנו את הנוער, התגוננו, אל תלכו לקרונות". הממשלה הפולנית בוארשה העניקה לו ביום הזכרון השני למרד גטו וארשה, אות הצטיינות צבאי גבוה.

הרחבהסיווג: אנדרטה
נגישות: אופניים
מקור:Avnerof
תאריך עדכון: 12/18/2012 20:36:10

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים