קברים יהודיים מימי בית שני ברכס שועפט תחת יסודות הגשר לגבעה הצרפתית

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

   811 מ'

תקציר

את החפירה הארכיאולוגית ברכס שועפאת ניהל הארכיאולוג הבכיר סמואל וולף. היום הוא אחראי מטעם רשות העתיקות לארכיון במוזיאון רוקפלר. ב-1996 הוא כתב דוח מפורט על הממצאים. "דרך הקבורה היהודית הייתה מיוחדת", הוא אומר. "היו מניחים את הגופות בתוך כוכים. אחרי זמן היו אוספים את העצמות לתוך הגלוסקמאות, קופסאות קבורה קטנות כאלה. על הגלוסקמאות שמצאתי היו סמלים יהודיים מובהקים. מצאנו שם גם מאפיינים של בית שני, כלי חרס, בקבוקי בושם ומנורות".

מערת הקבורה התגלתה בצומת הכבישים 14 ו-15, שהפכו מאז לשני רחובות מרכזיים בשכונה. המהנדס מ' טוען כי "המהנדסים" שחצבו את הקבר בימי בית שני עשו מלאכה לא רעה, ששימשה אותם לעבודת התשתית 2,000 שנה מאוחר יותר. "עשינו שם קו ניקוז, קו ביוב. סגרנו הכל במלט. הקבר לא קיים יותר, יש עליו שכונה עם אלפי יחידות דיור. נדמה לי שממש ליד הקבר נבנה אפילו בית כנסת מפואר".

בימי החפירות ברכס שועפאת התגלו קברים יהודיים במהלך עבודות התשתית לבניית גשר הגבעה הצרפתית. התגובה החרדית הייתה קשה. עשרות חרדים התפרעו מדי יום ליד אתר העבודות. הממשלה שלא נכנעה הפעם התקפלה אז, העבודות עוכבו במשך זמן רב עד שהרימו את מפלס הגשר. את המחיר שילמו התושבים מפסגת זאב ונווה יעקב, שהמשיכו להשתרך בפקקים.

הארכיאולוג וולף והמהנדס מ' מדווחים בשיחות טלפון נפרדות על מחזה הזוי בשטח. בשעה שהם חפרו בתוך מערות הקבורה ברכס שועפאת ובסביבה, פינו קברים יהודיים באין מפריע ובהמשך כיסו את הקברים לחלוטין, הם ראו מול עיניהם את אלפי המפגינים החרדים חוסמים בגופם את הטרקטורים שניסו לפגוע בקברים שהתגלו בגבעה הצרפתית. "אף אחד לא הטריד אותנו/ או שהם לא ידעו, או שהם לא רצו לדעת".

"כל העיר בנויה על קברים עתיקים מכל התקופות", מסכם בחיוך הארכיאולוג וולף. "על פי המסורת אסור היה לקבור את המתים בתוך העיר, אז קברו אותם מחוץ לעיר, בכמה טבעות. כאשר החלו לבנות את השכונות היהודיות מחוץ לחומה, לפני מאה שנה, עלו על רוב הקברים, אין ספק. כך זה נמשך גם אחרי מלחמת ששת הימים בשכונות כמו רמות אשכול, גבעת המבתר, הגבעה הצרפתית ובמקומות אחרים".

הרחבהסיווג: ארכיאולוגיה
נגישות: רכב שטח
מקור:Dxrd, חוסאמ עטיה
תאריך עדכון: 9/15/2018 03:51:00

קישורים חיצוניים

http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/112/884.html

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים