תל א-סקי

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תלאסקי.jpg

   471 מ'

תקציר

מוצב צהלי שיושב על אחד משני צירי הפריצה הטופוגרפיים הטבעיים מסוריה לגולן (כאן ובעמק הבכא).

ביום כיפור נשלחו למקום חמישה חיילים מבסיס אל-על ללא מנות קרב בשל הצום . לאחר שעתיים נפתחה עליהם אש מ930 תותחים סורים , שלאחריה שעטו טנקים סורים לעבר המוצב. אל המוצב הגיעו שיריונרים שאיבדו את הטנקים תוך כדי לחימה .

הנחלאים והשיריונרים שהיו על התל הותקפו וכותרו עם שחר ע"י כוחות גדולים חי"ר ושריון של הצבא הסורי , שהגיעו לפאתי רמת מגשימים. נעשו שני ניסיונות חילוץ של הלוחמים ע"י יחידות שהיו בסביבה , שניהם נכשלו ובכוח החילוץ נפלו 17 לוחמים .

הסורים נעצרו למרגלות התל והתקדמו לכיון הבונקר . בתוך הבונקר הצטופפו כ-30 לוחמים, הסורים הגיעו לפתחת זרקו רימוני יד וירו מנשק קל ובכך גרמו לפצועים בין הלוחמים. מפקד המוצב אמר שמי שיכול יצא ויאמר לסורים שהם נכנעים, ושריונר בשם יצחק נגקאור נצא. בתחילה ירו עליו הסורים צרור יריות ולא פגעו,יצחק לבש סרבל וזה מה שהציל אותו כי הסורים חשבו שהוא טייס. יצחק לא ידע ערבית ואף על פי כן אמר לסורים שחש רק שלושה לוחמים בבונקר ושהם מתים, הסורים לא נכנסו לבונקר וע"י כך יצחק הציל את שאר הלוחמים. יצחק היה בשבי הסורי שמונה חודשים, מתוכם חמישה בהם חשב שמדינת ישראל נחרבה. התיאור לא מדויק... שמעתי את יצחק נגאקור מדבר והוא עצמו תיאר את הקרב אחרת...

ביום השלישי למלחמה הדף צה"ל את הצבא הסורי אל מעבר לגבול ונכנס למובלעת. אוגדה 146 בפיקודו של מוסה פלד עלתה מכיון עין גב לכיון רמת מגשימים כשהפקודה היתה להדוף את הצבא הסורי לכיון הגבול. בראש החץ האוגדתי נע גדוד הסיור ובראש הטנק המוביל עומד בצריח סגן חיליק ויינשטיין. גדוד הסיור קבל פקודה לא לעצור " לנוע לנוע". צמוד לשביל העליה לתל א-סאקי מזהה חיליק שני טנקים שוט-קל נטושים. בתחלה הוא מצוה על חייליו להגיע לטנקים ולקחת משם את המקלעים והתחמושת. משהו העיק על חיליק כשהבחין בקובית הבטון בראש התל. הוא אומר לחייליו אני עולה למעלה לראות האם יש שם מישהו, הוא לא ידע על הכוחות שהיו בבונקר. בהגיעו לבונקר הוא צועק האם יש שריונרים . והנה להפתעתו יוצא מתוך הבונקור ניר עתיר, שריונר וכולו מוכתם בדם ובידו רימון. והוא עונה לחיליק שיש אנשים בבונקר. כעבור זמן קצר מגיע התאג"ד ומטפל בפצועים. מנחם אנסבכר , מפקד המוצב נפצע קשה , אך כשהחובשים הגיעו - הו הורה להם לטפל בפצועים האחרים .

בקרבות תל-סאקי נהרגו 32 לוחמים .


סביב ההר זחל"מים, טנקים וג'יפים מקוריים מהקרב. במקום יש מוצב לשעת חירום ועליו משקפת 75 (מקולקלת) ומספר מק"כים (ייצוגיים בלבד כמובן), וכן מספר טלפון לשמיעת הקלטת הסברים על האתר (אך המספר מוטעה או שהחברה הפסיקה לעבוד). ליד הש.ג. עומד הבונקר המקורי בו שהו 28 הלוחמים. המוזאון מצוי בתוך הבונקר החדש.

הרחבה

בצומת הכניסה לתל מצויה המסולעת עליה התבצרו הסורים ומנעו ניסיונות חילוץ, שם עומדת אנדרטה ודמויות לוחמים מברזל. להרחבה : http://www.gal-ed.co.il/benny-hanani/Info/hi_show.aspx?id תצפית לשטחי מושבות החורן להרחבה: http://gplanet.co.il/prodetailsamewin.asp?pro_id=1554

סיווג: אתר קרבות
נגישות:
מקור:אוראל, עמית הורן, דבצפוני, Ykauders, Albeck, ליאו, לאווי, מרום גליל, דרור ברק, יעקב בן ציון, Marikriber
תאריך עדכון: 10/14/2017 14:44:55

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים