מערת הערביה

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
עמק הברכות 121.jpg

   875 מ'

תקציר

מערכת מסתור גדולה ולצידה מערכות קטנות ידידיה לדרר המלך

יותר שנתגלו בשנת 1968. בעקבות שוד עתיקות במקום וסקר של המערה שבו נמצאו מטבעות ממרד בר כוכבא שעזרו לקשר את המקום לתעודות על "קרית ערביה" של ימי המרד, נערכו במקום חפירות ארכיאולוגיות בקיץ תשל"ג (1973) בידי חניכי בי"ס שדה וחברי הקיבוצים בגוש-עציון בהנהלת ד"ר יורם צפריר.

עומק המערה מגיע ליותר מ100 מ'. באולם המרכזי (אולם ב'), שנוקה כולו, נמצאו שברים של כ800 קנקני אגירה בגדלים שונים המעידים שהיה זה מחסן מזון גדול, וכן שברי כלי בית שונים כגון נרות חרס, מפתח ארכובה, כלי חרס וכלי אבן שאינם מקבלים טומאה, מטבעות משלהי תקופת בית שני, מהמרד הגדול וממרד בר-כוכבא.

במערה נמצאו גם שלושה חלקי כתובות על שברי חרס: "יהוחנן בן יהו...", שבר של כלי זכוכית נדיר עם כתובת ביוונית ושן עליה חרותה האות "או".

באחת מאיגרות נחל חבר נכתב (תרגום מארמית של יגאל ידין): "ליהודה בר מנשה לקריית ערביה. שלחתי לך שני חמורים כדי שתשלח עמהם שני אנשים אצל יהונתן בן בעיה ואצל מסבלה כדי יעמיסו וישלחו למחנה אצלך לולבים ואתרוגים. ואתה שלח אחרים מאצלך ויביאו לך הדסים וערבות והתקן אותם ושלח אותם מפני שהצבא רב, היה שלום". כנראה קריית הערביה גם מוזכרת כ"בירת ערבא" במדרש על המשיח המופיע במדרש איכה רבה א'.

המערה נמצאת צמוד לבתים השוליים של הכפר אך התושבים מורגלים בקבוצות הבאות למערה. מאחר ואין מקום מוסדר לחניה בכביש מתחת, כדאי לחנות בשער מגדל עז ולרדת למערה תוך חציית הגבעה הנפלאה גבעת עז עליה חורבת אום א-טלע, או להגיע בשביל הער (טוב לכל רכב) המסומן במפה העובר כ30מ' מתחת לפתח המערה, מומלץ לחנות מיד אחרי שעוברים בין שני בתים ולעלות משם שמאלה.

המערה נמצאת סמוך מאוד לבתים ממש על המערה בנו טרסה וחממה צמודה יש ללכת סמוך לבתים ראו תמונה* יש להסתכל במפה בדיוק איפה שרשום "מערת מסתור" שם המערה כ20 מטר מהנק הכחולה הנ"ל כ20 מטר דרומה.

לבאים מהדרום לפני בית ברכה כביש ושביל עפר ימינה. עודכן עי יצחק.ל

הרחבהסיווג: מערה
נגישות:
מקור:נעמה, עמית הורן, מאיר רוטר, Eitanh53, עמיקם 95, יצחק.ל, שמעון כהן
תאריך עדכון: 6/19/2020 21:13:05

קישורים חיצוניים

עמק הברכות 126.jpgעמק הברכות 130.jpgכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים