מקום זיהוי אפשרי למקום מיתת רחל אימנו

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

   783 מ'

תקציר

אנו יודעים שבתורה כתוב שרחל נקברה ב"בדרך-אפרת היא בית-לחם", כלומר בבית לחם אשר בנחלת יהודה מדרום לירושלים במקום המוכר לנו כיום. אלא שבשמואל כתוב שכאשר שמואל מושח את שאול למלך הוא מצווה עליו "בלכתך היום מעמדי ומצאת שני אנשים עם קבורת רחל בגבול בנימן בצלצח" (שמואל א י:ב), כלומר מקום קבורת רחל בנחלת בנימין מצפון לירושלים. חז"ל העלו כל מיני תירוצים אבל הנה הסבר מן השנים האחרונות המתבסס על השטח:

ממערב לנקודה זאת נמצאת במפת pef-1880 נקודה אשר נקראת "אבן-ימין" ובאתר עתיקות שפה ליד נמצא מקום אשר נקרא "חרבת צליח"(פרס, תש"ח, 347). לכן מציע ח. י. רוטשטיין ש"אבן ימין" הוא גבול בנימין, ו"חרבת צליח" היא צלאח. בעקבות הזיהוי עלתה הצעה כי השם למקום זה הוא בעקבות המאורע שאירע בו: לידת בנימין ומות רחל אימנו; "גבול בנימין" על לידת בנימין, ו"צלאח" על מות רחל(-צלמוות).

אנו רואים מן הכתוב כי מקום מות רחל אינו זהה למקום קבורת רחל ונראה שגם זה כבר נכתב בתורה עפ"י הפסוק "בעוד כברת ארץ לבא אפרתה" (בראשית מח: ז) כברת- כ-ברה, ברה היא מידת מרחק של בערך פרסה אשר פרסה היא בערך 4-5 ק"מ וזהו בערך המרחק בין "צליח" לבין בית לחם. אפשר לראות שגם במסורת של המקום יש לזיהוי זה תימוכין ואביא אותם כאן:

קצר איבן-ימין - "האגדה הערבית סיפרה שרחל ילדה בו את בנה בנימין" (וילנאי, תשל"ט, 7053).

צליח - בתקופה הביזנטית היה כאן מאגר מים להולכי הדרך וסמוך לו נבנה במאה ה' אתר פולחן נוצרי בשם "קתיסמא" (המנוחה), שהפך לאחר מכן למסגד. קדושת המקום נובעת משום לדבריהם שכבה כאן מרים אמו של ישו כשתקפוה צירי לידה (אבנר, תשנ"ד; אבנר ופוני תשס"א; אבנר תשס"ו).

עולה רגל נוצרי מהמאה ו' מתאר מקום זאת כך:

"בדרך ההולכת לבית לחם, במיל השלישי מירושלים, קבורה גופתה של רחל בגבול המקום הנקרא רמה. במקום הזה ראיתי באמצע הדרך מים... אומרים כי מרים הקדושה, בברחה מצרימה, ישבה במקום הזה... שם בנויה עתה כנסיה" (לימור תשנ"ח, 236).

(ככל הנראה הנוסע מן המאה השישית התכוון למקום מות רחל (אשר יכול להתחלף בקלות במקום קבורת רחל) מכיוון שידוע לנו מעדויות קדומות יותר שמקום קבורת רחל נמצא במיל הרביעי מירושלים מימין הדרך (לימור תשנ"ח, 37, 144).)

ומכאן אנו רואים שבתחילה מקום זה היה מוקדש לרחל ובהמשך נהפך להיות מוקדש למרים אם ישו.


הערך מבוסס על מאמרו של דניאל משה לוי אשר התפרסם באתר דעת: http://www.daat.ac.il/daat/tanach/tora/rachel/zihuy-2.htm מומלץ לקרוא.

הרחבהסיווג: אתר היסטורי
נגישות:
מקור:95.86.98.87
תאריך עדכון: 7/30/2012 15:22:11

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים