הדולמן המעוטר ליד קיבוץ שמיר

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Kibbutz Shamir ancient dolmen 5.jpg

   175 מ'

תקציר

מקום משוער של הדולמן המעוטר שנחשף בשנת 2017 לחודש מרץ בידי פרופ' גונן שרון. מי שגילה במקרה את החריטות הינו פרופסור גונן שרון מהתוכנית ללימודי הגליל במכללה האקדמית תל חי. הגילוי התרחש בעת ביקור מקרי של גונן בשדה הדולמנים בסמוך לקיבוץ שמיר שבגליל העליון. השדה שכולל מעל 400 מבני אבן עתיקים המתוארכים לתקופת הברונזה הביניימית (לפני כ-4000 שנה). כאשר נכנס גונן לתא הבנוי תחת הדולמן גילה להפתעתו ציורי סלע חרוטים על תקרת כיסוי האבן.

בעקבות גילוי החריטות, נפתח פרויקט מחקר של הדולמן המדובר וסביבתו. במהלך התחקיר עלו גילויים חדשים אודות תופעת הדולמנים בארץ ישראל. בתוך חדר הדולמן אשר על תקרותיו נמצאו החריטות האמנותיות נפרש שטח של כ3X2 מטרים. האבן המכסה את החדר הינה עצומה בגודלה ועשויה כמקשה אחת. משקל האבן העליונה המשוער הינו כחמישים טון! זו אחת האבנים הגדולות ביותר ששימשו להקמת דולמנים במזרח התיכון.

הדולמן מוקף גל אבנים (טומולוס) אדיר בקוטר של כעשרים מטרים ומשקל כולל של אבניו נאמד בכ-400 טון. במסגרת גל האבנים זוהו עד כה לפחות עוד ארבעה דולמנים קטנים יותר אשר ממוקמים למרגלות הדולמן המעוטר. מכך ניתן להבין כי מדובר בשרידי מבנה מונומנטלי ענק הבנוי בצורה היררכית (תא מרכזי ותאי משנה סביבו). זו הפעם הראשונה שמזוהה דולמן מסוג שכזה במזרח התיכון כולו. המיקום לא מדוייק הדולמן כנראה בסביבה הקרובה אבל לא בנ"צ המצויין

הרחבה

הדולמן הענק בשדות קיבוץ שמיר הוא רק אחד ממאות מבנים ענקיים הפזורים בצפיפות באיזור זה. הדולמן מעיד על קיומה של מערכת שלטונית משמעותית ואף מבוססת באיזור הזמן "ימי הביניים" של תקופת הברונזה. הארכיאולוגים נוטים לפרש את העבר על סמך ממצאים חומריים. היעדרן של ערים, ישובים גדולים ומבנים מונומנטליים מעיד על התמוטטות המערכות השלטוניות והכלכליות במהלך "תקופה רעה" בהיסטוריה המקומית. לעומת זאת הדולמנים מספרים סיפור אחר על תקופה או חברה שיש לה סוג של מערכת שלטונית וכלכלית מורכבת, אשר ביכולתה להוציא לפועל מפעלים הנדסיים מונומנטליים אך בניגוד לכך לא משאירה אחריה עדויות ארכאולוגיות אחרות.

סיווג: אתר ארכיאולוגי
נגישות: אופניים
מקור:היסטוריה על המפה, ליאו
תאריך עדכון: 6/10/2019 08:27:35

קישורים חיצוניים

מסלול אופניים שעובר במקום : https://sites.google.com/site/mountainbikeridesinisrael/Home/mtb-israel/dol1

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים