עין א-שערה

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

   655 מ'

תקציר

נביעה שנשאבת על ידי ערבי הסביבה לשדות שלהם.

היה נסיון מצד החבר'ה של יצהר לנסות לתקן את המצב, אך זה נגמר בהתנגדות המשטרה...

המעיין נמצא מתחת ל"ישיבת עוד יוסף חי" המעיין שופץ לאחרונה, וכעת יש ברירה מלאה מים בגודל 3*3.

עם תחילת הירידה יש לעדכן את רבש"צ הישוב בטלפון 052-9258757

הרחבה

כתבה מהקול היהודי: במורדות הצפוניים של הישוב יצהר, מתחת למבנה ישיבת 'דורשי יחודך' נובע לו מעיין. שמו במפה 'עין א-שערה' כנראה בשל השער היפה והעתיק שנמצא בפתח הנקבה בבור המעיין הצפוני. במקום עצי זית עתיקים, עצי תאנה גדולים ועץ שקד. המעיין מורכב מפיר בעומק של כארבעה מטרים וממנו נקבה צרה המזרימה את המים לבריכה עתיקה בגודל של שלוש וחצי מטרים רוחב על חמישה מטרים אורך.

ביצהר מספרים כי לפני כ17 שנים עלו ערבים מהכפר מאדמא הסמוך עם טרקטור, שברו את הבריכה, הרסו את הנקבה העתיקה ושאבו את המים באמצעות צינור החבוי באדמה. במהלך השנים היו כמה ניסיונות מצד תושבי הישוב ותלמידי הישיבה לחזור ולשקם את המעיין, אך ללא הצלחה.

בשנה שעברה החליטו תלמידי ישיבת "דורשי יחודך" לקחת על עצמם את נושא שיקום המעיין. במסגרת שבוע העבודה השנתי למען ארץ ישראל שיפצו תלמידי הישיבה את המעיין, ובהמשך גם המועצה האזורית שומרון ומזכירות הישוב יצהר נרתמו לסייע לפיתוח המקום.

את שיפוץ המעיין ניהל הרב יהושע אנטמן ר"מ בישיבה. בתחילת השיפוץ ניקו התלמידים את הבריכה מהאבנים ואדמה שהפילו הערבים. בהמשך אספו אבנים מקומיות והשלימו את הקירות השבורים. לאחר מכן טייחו את כל הבריכה בכמה שכבות, ולשכבה האחרונה הוזמן טייח מקצועי. במקום יציאת המים עשו הבחורים בריכה קטנה ותעלה המובילה לבריכה.

כמו כן נעשו כמה עבודות חיזוק ובטיחות וחגורות בטון לחיזוק הקירות.

התלמידים מספרים כי במהלך השיפוץ נתקלו בקושי מרכזי של הורדת חומרי הבנייה למעיין, אליו יורדים משבי הפטרול של יצהר בירידה תלולה של כמאתיים וחמישים מטרים. כדי להתגבר על הקושי בנו התלמידים אומגה לציוד משביל הביטחון של הישוב עד סמוך למעיין.

האומגה לא צלחה מסיבות טכניות שונות ובסופו של דבר נאלצו התלמידים לסחוב את כל החומרים עד המעיין. 'קרענו את עצמינו, אבל היה שווה את זה', אמר אחד התלמידים בחיוך.

לקראת סיום בניית הבריכה ביררו התלמידים בישיבה את מעמד הטבילה בבריכה מבחינה הלכתית. האם נחשב כמעיין הנחשב מהודר או במקווה או אפילו רק כבריכה סתם. סיכום העניין מופיע בחוברת 'זוכרי קדושתך' שהוציאה הישיבה בסיום השנה.

ברוך ה' לפני כמה שבועות נגמרו העבודות, והבריכה מלאה בגובה של כמטר וחצי מים. גם את עצי התאנה והזית שמסביב גזמו וסידרו והפכו אותם לפינות צל יפות ונעימות.

סיווג: מעין
נגישות:
מקור:עמית הורן, צוריאל שחור, Orek, לוי פילנט, יוסי הבלין, אוריה725
תאריך עדכון: 8/2/2018 03:53:18

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים