אום אל קנטיר

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
DSC07005.JPG

   332 מ'

תקציר

אֻם אל-קַנַאטִר (בערבית: ام القناطر - אם הקשתות) הוא כפר קדום על הגדה המזרחית של ואדי א-שביב, יובל של נחל סמך, כשני ק"מ מדרום מערב לקיבוץ נטור ברמת הגולן. מקור שמו הערבי של המקום במבנה "בית קשתות" שהיה בנוי על המעיין ושממנו נותרה הקשת הצפונית בלבד. עד מלחמת ששת הימים היה במקום כפר של תושבים סוריים. נכון לאפריל 2013 נק מדהימה לקפה על הציר המים נקיים וקרים במיוחד. דרך העפר בסימון שחור היורדת למעיין מדרום לחניה הסדורה מיועדת לרכבי 4x4 עם מהלך כוח. לאחר המעיין יש המשך דרך היורדת לדרך העפר שלאורך נחל סמך ש סימונה שחור. גם ירידה זו אינה פשוטה. יש להתחשב בכך שלאחר הירידה דרכי המוצא כולן מחייבות 4x4 עם מהלך כוח. במרכז הכפר השתמר היטב דופן מבנה בית כנסת גדול שבנייתו מרשימה. בית הכנסת, שמשוחזר בימים אלו על ידי יהושע (ישו) דריי מ"המרכז לשחזור טכנולוגיה עתיקה" הוא מהמפוארים והחשובים שנמצאו בארץ ישראל. בחפירות שנערכו במקום התגלו בריכות ששימשו ל"מתקן תעשייתי" לעיבוד פשתן. סבורים כי הייצור התעשייתי, עליו הייתה פרנסת תושבי המקום, הוא זה שאפשר להם את הקמת בית הכנסת המפואר יחסית. אבנים מבית הכנסת ועליהן איורים נמצאו פזורות בקירות בתי הכפר הסורי. המקום נקרא "קשתות רחבעם" ע"ש השר רחבעם זאבי, שהוראתו האחרונה לפני שנרצח בידי פלשתינאים היתה אישור שחזור אתר זה. נכון להיום,יח אב-המצב של המעיין רע,בהריכה אחת המים נשאבו ובשנייה הם עכורים מאוד.. סגור ל 4 חודשים החל מ 25.7.17 04/18 בית הכנסת שוקם ומדהים בעיטורים ובמבנה המעידים על ישוב משמעותי. גם הקשתות שוקמו ומהן בריכת אגירה ותצפית לנוף. להולכי השביל, סטיה קטנה ושווה. נכון למאי 2019 האתר כרוך בתשלום, ניתן למלא מים ביצירת קשר ים האתר, פרטים נמצאים בשער.

הרחבה

ביה"כ המפואר מעיד על ישוב עשיר. סביר שהעושר בא מתעשיית צביעה ושיפור בדי פשתן. כנראה שבמקום גידלו בעבר הרבה פשתה. כלי עקירת ועיצוד הפשתה במקורותנו נקרא קנטר שהוא מין עוקץ מתכת (לום). סביר ששם המקום קנסיר/קנטיר בא מכלי זה (ספר הזהר בראשית נ"ז ב') התוספת עפ"י איני עבאדי.

שתי הערות: (1) זה אומר ששם המקום אינו "אם הקשתות" אלא "אם עושי הפשתן". (2) מן הראוי להצביע על מקומות מתאימים לגידול פשתן באיזור זה, ובכמויות גדולות.

סיווג: אתר ארכיאולוגי
נגישות:
מקור:נעם עציוני, Benyaminzin, אבישי דרך, עמית הורן, Spry, נמרוד-הלל, Dtichon, אוגד, Zaco, Achik ben, Oged, רזיויט, איתן צדוק, יוני934, נ.ארגמן, אביבבן, Micharegev, צוות08, איתן77, נועם שקמן, חבשוש, רונן קלימי, Yilevi, Bambybn, אסף בך, רק זה חסר לנוwarning.pngייצוג המחרוזת נעם עציוני, Benyaminzin, אבישי דרך, עמית ה <span class="smwwarning">[…]</span> מי, Yilevi, Bambybn, אסף בך, רק זה חסר לנו ארוך מדי.
תאריך עדכון: 8/14/2019 06:42:07

קישורים חיצוניים

http://www.hamaayanot.co.il/home/index.php?page 427 (Large).JPG426 (Large).JPG425 (Large).JPG425 (Large).JPG426 (Large).JPG2015.09.06-140121.447.android.jpg2016.10.07-172046.589.android.jpgכלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים