"אמפי" - פרדס חנה

מתוך עמוד ענן

גרסה מתאריך 04:03, 26 בספטמבר 2020 מאת אורי מוסנזון (שיחה | תרומות)
(הבדל) → הגרסה הקודמת | הגרסה האחרונה (הבדל) | הגרסה הבאה ← (הבדל)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
18 דצמבר 2007 אמפי 026.jpg

   61 מ'

תקציר

מבנה בית העם (תאטרון) פתוח בפרדס חנה

רחוב המעלה פינת רבי עקיבא, 1933-7הרחבה

[[LongDescription::הועתק ברשות אילנה פלדה מאתר "מקום שמור" (פוסט מקורי)

שם המבנה: בית העם – אמפיתיאטרון כתובת: רחוב המעלה שנת הקמה: 1935-1937 אדריכל: הרי רוזנטל, השלמות: פרץ בר גבור סגנון אדריכלי: בניה מקומית עם השפעות הסגנון הבינלאומי* שימוש היום: בית ללהקות "הורה אביב פרדס חנה כרכור"

ב 1933 התקיימה תחרות אדריכלים לתכנון בית העם שיזם ועד המושבה פרדס חנה. בתחרות השתתפו אדריכלים שפעלו ברחבי הארץ ובמושבה. בפרס הראשון והשני בסכום אגדי של 12.5 לא"י, מתחלקים לוטה כהן והרי רוזנטל.


בית העם ואמפיתיאטרון * ארכיון בית הראשונים

"הועדה מצאה את ההצעה של לוטה כהן מעובדת יפה עם ארכיטקטורה מתאימה וצנועה עם סדור כללי טוב מאוד, אבל מצאה שההוצאות הראשונות הן די גבוהות ומקשות את ההוצאה לפועל" התוכנית של הרי רוזנטל שהוא קרא לה "עיר גנים" נבחרה מכל התוכניות " הצורה הכללית והסדור לכניסה מוצלחת מאוד, הרעיון של כח הבניין בהיקף גדול ויפה…." בסופו של דבר מכל המבנה הקיים הרי רוזנטל תכנן רק את האולם הסגור. ב 1939 הוגשו תוכניות גמר לבית העם ע"י פרץ בר גבור וברגר- ממשרדם בחיפה. כשנחנך האמפי נבחר גם חוג חובבי בית העם. בשנת 10/3/1937 – נחתם חוזה עם מר' אליעזר וינר להפעלת האולם, הוא מפעילו עד 1949 אלה היו שנים של פעילות תרבותית עשירה. הצגות תיאטרון הבימה, האוהל, קונצרטים, הופעות בידור, נשפים אמנותיים, קריאות ספרותיות, הרצאות ופעילויות חברתיות שמארגנת ועדת התרבות של המושבה. המרתף ששימש חדר הלבשה לשחקנים שימש גם "כספריה לקריאת עיתונים מקצועיים, ספרותיים וכו' (השדה, בוסתנאי, הטבע והארץ, לשוננו, מאזניים גזית, במעלה ועוד)" (מתוך דין וחשבון של המועצה לשנים תרצ"ז-תרצ"ח).

לבית העם אולם עם רצפת עץ המשמש כאולם סגור בימות החורף וכבמה לאמפי הפתוח בקיץ. האמפי בנוי מכוון מזרח למערב בצורה מדורגת וכולל עשרים ושמונה מדרגות בטון המשמשות כטריבונות לישיבה (אותה בנו בעזרת תלמידי בי"ס אלונים) ומרתף אשר שימש כמחסן לאגירת מזון, וכחדר הלבשה לשחקנים. בימות הקיץ האמפי פתוח ומכיל 1500-2000 מקומות ישיבה.


האמפי של בית העם בבניה. * ארכיון בית הראשונים

בשנת 1951 נבנה קולנוע קיץ באמפי לשם כך נבנה בחלקו המערבי של האמפי בית המכונות הגבוהה עם גרם מדרגות . הקומה הראשונה שימשה כקיוסק (בבעלותם של אהרון וטובה גרבל) והשניה חדר מכונות שממנו הקרינו סרטים. בשל גודלו והרוח המערבית המנשבת בו הפך האמפיתיאטרון לאחד מבתי הקולנוע הקיץ הטובים בארץ ובמת ותיאטרון לכל תושבי האיזור. מספרים שאת הווילונות לפתיחת אולם החורף תפרו יחד נשות המושבה.

בשנת 1967 נסגר בית העם (לאחר פתיחתו של קולנוע דקל) היום משמש רק אולם החורף כאולם החזרות של להקות הורה פרדס חנה והאמפיתיאטרון הפתוח מחכה לגאולה.

חומרים ותמונות: ארכיון המושבה, בית הראשונים פרדס חנה כרכורסיווג:
נגישות:
מקור:Vitkonlior, אורי מוסנזון
תאריך עדכון: 9/26/2020 04:03:36

קישורים חיצוניים[[קטגוריה:{{{PointType}}}]]כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים