מרדף ואדי שובש- נקודה לא נכונה!!

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש

   430 מ'

תקציר

לפנות בוקר כ"ו אלול תשכ"ח 19.9.68 נתגלו עקבות מחבלים מזרחית לברדלה, 4 חוליות גששים מלוות במפקד הנח"ל המוצנח סג"א משה סטמפל (הסגן של מוטה גור במלחמת ששת הימים, שצולם עם הדגל בכותל ושניהם עיטורי העוז על פעולת חן-יונס ב1955 שבה הם תקפו את בניית הטיגרט מוקף שדות המוקשים בהצלחה) ועמו צוות מרדף בפיקוד סרן צל, צוות מרדף בפיקוד סרן מצה וחפ"ק חטיבת הבקעה שכלל את המח"ט, קצין אג"מ והקמב"צ וחוליה מיוחדת של חרוב. טנקים הוזנקו, אולם נאלצו לחזור לאחר שהכוח נכנס לשטח הררי בנחל בזק.

הגששים עקבו אחרי העקבות לתוך ואדי שובש והבדואים שבואדי נשבעו שלא הבחינו באיש, מה שלא התקבל על הדעת.

אחד הכוחות זיהה תנועה במבנה החורבה שבשלוחה, אך סטמפל לא אישר לפתוח באש משום שחשש שכח אחר מגיע מהצד השני של המבנה וכי לא היה בטוח שהתזוזה במבנה זה מחבלים. אל הכח, שהיה במרחק 10-20מ' מהמבנה, נזרקו שני רימונים ואש נפתחה מתוך הבית. הבית שולט על השלוחה משלושת צדדיה וכן רצפתו חפורה לתוך הקרקע ועל כן הוא מבוצר. סטמפל נפגע מרסיס ולאחר מכן נהרג מכדור. רס"ן דורון מנור, סגנו, לקח את הפיקוד על הכח (עד שנהרג גם הוא בהמשך הקרב). מפעיל הררנ"ט ירה 6 פצצות לעבר הבית עד שנפצע וכן גם המאגיסט.

האש מהמבנה הייתה חזקה והפצועים התרבו, אפילו מסוק הפינוי מדגם בל ספג פצצה מרנ"ט מהמחבלים אך הצליח להמריא עם פצועים.

הכח עבר מהשטח שנשלט בידי הבית, באיגוף בואדי, אל השלוחה שמעל לבית, פתח באש כבדה על הבית והסתער, הקמב"ץ השחיל רימון לחלון, זה פגע במטען והמבנה התמוטט. התברר כי שני מחבלים ניצלו את תנועת הכח כדי להתבצר במערה לצד המבנה, שניים מאחורי עצים ואחד ברח. הכח חיסל את המחבלים שבמערה ובעצים והמסוק חיסל את המחבל שברח.

לכוחותינו היו 6 הרוגים, בתוכם 2 מפקדים: מג"ד הנח"ל המוצנח (גדוד 50) משה סטמפל (פלס) שעל שמו קרוי מחנה פלס בבקעות וסגנו דורון מנור ו-3 פצועים קשה.

לצד החורבה בור מים סתום באבנים. שרידי המערה אינם בשטח וכנראה שהתמוטטה בעקבות פיצוצה.

מבנה החורבה פוצץ לחלוטין, אך ניתן לראות את שרידי החורבה ומקום הקרב. ובכלל משלוחה מצוקית זו נשקף נוף מרהיב של האזור. מקום הקרב נדגם ב-G.P.S

הרחבהסיווג: אתר קרבות
נגישות:
מקור:עמית הורן, מאיר רוטר, פילבר
תאריך עדכון: 1/14/2018 19:14:36

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים