מוזאון הפרדסנות על שם מינקוב

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
DSC 3459pardes minekov rechovot 2013.jpg

   45 מ'

תקציר

מוזאון המנציח את הפרדסים והפרדסנות.

באמצע שנות השבעים הרימה את הכפפה ישראלה קומפטון שהיתה מנהלת סניף החברה להגנת הטבע בעיר רחובות והחליטה להקים את פרוייקט שחזור פרדס מינקוב למען הדורות הבאים.

למשימה זו רתמה אף את נכדו של זלמן מינקוב – פרנסיס מינקוב אשר תרם רבות להצלחת הפרוייקט. את הפרוייקט הצליחה להרים אודות לשיתוף פעולה עם המועצה לשימור אתרים בישראל, עיריית רחובות ועוד גופים הקשורים בגידולי הדר , פירות וירקות בישראל.

המשחזרים אשר הגיעו למקום "זכו" לראות אתר חורבות שלם, גנבי מתכות פשטו לא פעם על המבצר הנטוש ופירקו ממנו חלקים רבים אשר חסרונם גרם להתמוטטות והעלמות של מבנים וחלקים בחומות המקוריות של המתחם.

בעת השחזור חיפשו אחר תמונות שצולמו במקום, על מנת לשחזור מתוכם את המבנים המקוריים, תמונות רבות לא היו – אך עם השנים הצליחו לשים המשחזרים ידם על תמונות שסיפקו את הנדרש המינימלי.

במהלך סיוריהם במקום, ידעו כי אמורה להיות באר גדולה באיזור מסויים של המתחם, אך לא הצליחו לאתרה בדיוק. לאחר זמן מה הצליחו באמצעות טרקטור שהובא למקום, לחשוף את חלקי המתכת של משאבת המים שפעלה במקום.

כך נחשפה הבאר וממנה הוצאו טונות רבות של פסולת בניין ועפר שנזרקו אליה במרוצת השנים.

לשם שחזור הבאר , הצליחו לאתר משאבת מים מקורית (ואף תקינה!) באחד מהקיבוצים בצפון הארץ. המשאבה הובאה למקום, הותקנה וכיום מופעלת מפעם לפעם בעת הסיורים המתקיימים במוזיאון.

מבנה האורווה שוחזר במלואו , חדר האריזה גם כן, חומת המתחם הושלמה ושוחזרה בחלקים שנפגעו במהלך השנים, מסביב למתחם נשתלו מחדש עצי הדר מסוגים רבים כאלו שהיו בעבר בשטחי פרדס מינקוב.

הרחבה

פרדס מינקוב שוחזר בצורה מופלאה, המקום פתוח לקהל הרחב ומהווה כאתר ביקור ולימוד לכמויות גדולות של תלמידי בית ספר וגנים במהלך כל השבוע. מפעם לפעם מתקיימים במקום חוגים למבוגרים , אירועים פרטיים ומוסדיים ועוד.

המבקרים במקום יזכו לטעום מההוואי המקומי שהיה נהוג בימי המדינה הצעירה, בדרכי גידול פירות ההדר, הסכנות שהיו מסביב , שיתוף הפעולה והעבודה העברית.

אהבתי ! איך מגיעים?

המתחם שוכן בצמוד לחלקו האחורי של מכון ויצמן, הגעה למקום מתאפשרת מרחוב הרצל, בכניסה לחניון הרכבת ממשיכים ישר עם הכביש עד להגעה למוזיאון

המקום פתוח מדי יום בין השעות 08:30 ועד 15:00. ההגעה למקום מומלצת בתיאום מראש מול אנשי המוזיאון בטלפון: 08-9469197 או בכתובת דואר: pardes@shimur.org.il

סיווג: מוזיאון
נגישות: הכל
מקור:Hoekoded, היסטוריה על המפה
תאריך עדכון: 2/15/2013 08:07:10

קישורים חיצוניים

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים