חורשת הסרג'נטים / יער נתניה / שמורת האלונים

מתוך עמוד ענן

קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סרגנטים.jpg

   28 מ'

תקציר

לחורשה זאת הביא האצ"ל ב1947 את שתי גופות הסרג'נטים הבריטים מרווין פייס וקליפורד מארטין ב29.7.47. הסמלים הבריטיים מהמחלקה לביטחון שדה נחטפו במרכז נתניה והוחזקו במפעל עיבוד יהלומים נטוש בדר' של נתניה ברח' היהלומן אברהמס 5 מ 12.7 -29.7.47 . רק לאחר הוצאה להורג של שלושה לוחמי מחתרת יהודיים(למרות מאמצים של הישוב היהודי למנוע את מעגל הדמים) שנתפסו בפריצה לכלא עכו הוחלט על תליית הסמלים כתגמול. הסמלים נתלו במקום החזקתם במלטשה והובאו לכאן לאחר מותם. ראה הספר "גידי והמערכה לפינוי הבריטים מא"י"/יוסף עברון. המקום הוכרז שמורת טבע בידי הבריטים בשנות ה30. האצ"ל מילכד את הקרקע מתחת לגויות אך כיוון שהגיע לשם עם רב הוא הודיע שהמקום ממולכד. כאשר ניס אחד הבריטים להוריד את הגויה היא נפלה על פח הדינמיט והתפוצצה, חלקי גופה עפו לכל עבר על המתבוננים במחזה. העצים שהיו אז צעירים קרסו בפיצוץ ולכן לא ניתן להצביע על עץ מסוים, אולי ניתן עדיין לחפש את מכתש הפיצוץ.

בשמורה מסלול מעגלי, גני משחק לילדים, בכניסה הדרום מזרחית ישנו עץ שיזף שרוף, זהו עץ המשאלות ובכדי לשקמו הוא מוקף גדר נמוכה.

בשמורה אלונים, אקליפטוסים, אורנים, ובדרום היער בחורף נוצרת שלולית קטנה. פטריות בעונה.בשמורה מינים רבים של פרחים יפהפיים.

אין במקום אפילו שלט לאזכור פרשת הסרג'נטים וגם לא המיקום המדויק של תליית הסמלים הבריטיים וחבל.

מקום יפיפה יש חיות לדוגמה שועלים צפרדעים ועוד יש מלא חיים בחורשה מקווים שתהנו

הרחבהסיווג: אתר היסטורי
נגישות: אופניים
מקור:יהודי גאה, יהושעלביא, עמית הורן, Marikriber, Oferakrish, שמעון כהן, שי שרביט, צוות08, Ereznevo, ליאו, אמנון שפס, היסטוריה על המפה
תאריך עדכון: 5/9/2020 18:57:52

קישורים חיצוניים

https://www.youtube.com/watch?v

כלים אישיים
גרסאות שפה
מרחבי שם
פעולות
ניווט
תיבת כלים